Jedina hrana stvorena isključivo za vašu bebu jeste vaše mleko. Menja se vremenom i u skladu sa bebinim rastom, zadovoljavajući sve njene potrebe. Za razliku od veštačkog mleka hranljivi sastojci u majčinom mleku lakše su svarljivi, a samim tim možete biti sigurni da dete dobija maksimalne benefite i zaštitu u vidu antitela stvorenim isljučivo za njega.
Vaše prvo mleko, kolostrum omogućava da beba stvori svoju prvu stolicu i izluči mekonij, osposobljavajući da se njen stomak i utroba na adekvatan način brane od bakterija i virusa. Nakon nekoliko dana majčino mleko iz kolostruma prelazi u zrelo mleko koje sadrži sve potrebne hranljive minerale, materije i vitamine neophodne za razvoj i rast vaše bebe.
Kod prerano rodjenih beba majčino mleko je posebno korisno, izgradjujući njihovu snagu obezbedjuje im zaštitu od infekcija. Vitalne namernice iz njega pomažu u razvoju mrežnjače, mozga i centralnog nervnog sistema, a tu su i faktori rasta i hormoni. Ukoliko iz bilo kog razloga vaša beba ne može da doji direktno sa vaših grudi uvek možete izdojiti vaše mleko ili kolostrum, a po potrebi i zamrznuti za kasniju upotrebu.
Neposredno po rodjenju bebe, prilikom sisanja počinje otpuštanje Oksitocina „hormona ljubavi“. Oksitocin šalje signal vašim grudima da omoguće bebi mleko, materici da se stegne, sprečavajući krvarenje i započne proces vraćanja na staro. Kod majki koje doje to dalje umanjuje procenat nastanka postporođajne teskobe i depresije, za razliku od majki koje bebe hrane veštačkom hranom.
Dojenje je besplatno, a mleko uvek spremno bez ikakve pripreme. Blago slatkog ukusa, savršene temperature i bez potreba za sterilizacijom ili dodatnom pratećom opremom van kuće.
Majčino mleko nije sterilno, može da sadrži nekoliko hiljada bakterija, ali zaštitni faktori koje poseduje onemogućavaju nastanak infekcije.
Ono što je važno naglasiti jeste da dojenje nije samo izvor hrane, već i potreba za maženjem, sigurnošću, utehom, nežnošću i vašom blizinom.
Kada se govori o broju ili trajanju podoja najvažnije je da se opustite. Čitav proces je individualan i razlikuje se od deteta do deteta. Neke bebe zahtevaju da sisaju i po 10 puta dnevno, a neke jedva par puta na dan. Po rodjenju broj podoja je u proseku oko 12 puta u trajanju od po pola sata iz svake dojke.
Kao što smo prethodno spominjali majčino mleko je lako svarljivo, samim tim hranjenje na sat do sat i po vremena je u redu, imajući u vidu da je bebin želudac jako mali. Kako beba bude rasla tako će se i broj podoja smanjivati, ali i brzina kojom popije mleko.
Studije su pokazale da su zdravsteni, dugoročni benefiti dojenja i kod majke i kod dece brojni, od početka stvarajući blisku vezu.
Benefiti dojenja za majke:
- Manji rizik od raka dojke u premenopauzi.
- Manji rizik od raka materice i raka jajnika.
- Povećava snagu kostiju, što rezultira u manjem broju fraktura i smanjenom riziku od osteoporoze u životu.
- Dugoročno smanjen rizik za dijabetes tip 2.
Benefiti dojenja za bebu:
- Manju verovatnoću od upala grudnog koša u dobi mlađoj od 7 godina.
- Manju verovatnoću od razvoja astme i ekcema.
- Manji rizik od bolesti srca, dijabetesa i zubnog karijesa u kasnijem životu, gojaznosti i problema s visokim krvnim pritiskom,
- Mogućnost boljih rezultata na testovima inteligencije.
- Manji rizik od infekcija urinarnog trakta.
- Manji rizik od gastroenteritisa ili respiratornih infekcija.
- Manji rizik od infekcije uha.
- Manji rizik da će patiti od zatvora ili dijareje, njihove stolice su mekše.
- Manji rizik vezano za problema s gasovima ili povraćanjem nakon obroka
Važno za uspešno dojenje:
- Osluškujte potrebe vaše bebe da biste znali da udovoljite njenim zahtevima.
- Dozvolite joj da sisa kad god i koliko hoće.
- Dozvolite svojoj bebi da rukovodi dojenjem, jer se tada luči najbolje mleko, beba je zadovoljna, bolje napreduje i manje plače.
- Ključ uspešnog dojenja je informisanost.
- Dojite svoju bebu dokle god ona to želi.
- Ponudite bebi vodu, prokuvanu i ohlađenu. Između podoja dajte bebi nekoliko kafenih kašičica, a ako neće ne sekirajte se beba zna šta joj je potrebno.
- Noćne podoje vremenom izbacuje sama beba.
- Negnojni mastitis i febrilno stanje majke nisu kontraindikacija za dojenje.
- Bebin plač je kasni pokazatelj gladi. Čim počne da se meškolji, okreće glavu ili otvara usta staviti je na dojku.
- Dužinu svakog podoja određuje sama beba.
- Dati jednu dojku da sisa do kraja pa onda dati drugu.
- Stolica dojenog deteta je bez mirisa i lako se skida sa pelene. Može da ih ima 5 dnevno ili jednu u 5 dana.
Dodatne zanimljivosti:
- Statistika pokazuje da nažalost svega 16% žena uspeva da doji isključivo do šestog meseca detetovog života. Najčešći uzrok prestanka dojenja ranije je mastitis, bolna upala nastala zbog sakupljenog mleka. Uvek prisutni izazovi kod majki kao što su nepravilan položaj, nelagodnost, problemi s laktacijom na žalost postaju okidač za odustajanje iako se apeluje na to da se potraže podrška i saveti stručnjaka.
- Svetska zdravstvena organizacija istakla je značaj dojenja do druge godine detetovog života. Značajne su i prednosti dojenja nakon navršenih godinu dana kod deteta uz kombinaciju sa pravilnom nemlečnom ishranom. Glavni akcenat je upravo na tome da deca koja su dojena mnogo redje oboljevaju i brže se oporavljaju.
- Ishrana trudnica i porodilja treba da bude raznovrsna i zdrava, organskog porekla, tako da sadrži neophodnu količinu belančevina, masti i šećera. Preporučuje se sa što manje začina. Dalja preporuka su sveže voće, povrće, žitarice, peciva od celog zrna, hrana bogata kalcijumom i belančevinama. Konzumiranje različitih namernica menjaće ukus mleka majke, a samim tim će i dete biti izloženo različitim ukusima od početka.
- Preporuka je da ukoliko postoji prisutnost alergijskih reakcija u porodici majka povede računa o konzumaciji takvih proizvoda u trudnoći, a pogotovo za vreme dojenja, bar do perioda navršenih 6 meseci kod bebe.
- Istraživanja pokazuju da je tokom dojenja značajno manja mogućnost ostanka u drugom stanju, jer samo po sebi odlaže povratak menstrualnih ciklusa, čuvajući na taj način gvožđe u vašem organizmu. Naravno ova tvrdnja mora biti uzeta sa rezervom.
- Dojenje je odlično za sagorevanje masnih naslaga i kalorija, ubrzan i lakši gubitak trudničkih kilograma.
Važno je da majka želi da doji svoju bebu i da je stavlja što češće na dojku. Davanjem druge hrane i tečnosti majka koči signale koje beba daje njenom telu kod procesa stvaranje mleka. Majka treba da bude uverena da može da podari onoliko mleka koliko je bebi i potrebno.